Velikonoce jsou v Norsku docela významný svátek. Oficiálně mají všichni Norové od čtvrtka do pondělí volno, ale už v týdnu bývají otevírací doby v obchodech zkrácené.
Ve školce děti tvořily na velikonoční téma o stošest. Výsledkem byla většinou vajíčka ve 2D i 3D, kuřátka různých tvarů i velikostí. V české školce jsem nikdy nepracovala, a tudíž nemohu srovnávat s tou norskou. Každopádně mi přijde, že co se týče vybavení, děti se tu mohou hezky vyřádit. Tak třeba: každý špunt dostal svoji polysterénovou kouli ve tvaru kuřete. Mohl si ji dozdobit plastickýma očima, namontovat jí zobák, nalepit různé barvy peří a přidat různé další plastické dekorace... Jedné skupince dětí povídal vedoucí pedagog, jak rostou kytky. Každé dítě si pak z krabice od mlíka vytvořilo květináč, vycpali jsme ho vatou a zasadili řeřichu. Děti se pak chodily koukat, jak roste.
...Školky jsou tu založené na spolupráci s celou rodinou. Většina školek sestavuje svůj roční plán. Je v něm stanoveno, jaké dovednosti se budou u dítěte v daném roce rozvíjet, pomocí jakých aktivit (přibližně), na co je dobré klást důraz, co změnit, v čem se zlepšit. V jedné knížce o norských školkách jsem se dozvěděla, že plán vzniká tak, že se rodiče, děti i zaměstnanci školky sejdou a vymyslí jej společně. Samožřejmostí je, že se bere v potaz názor dětí, který tu má velkou váhu...
Ale zpátky k Velikonocům. Jak už jsem zmínila, vztah rodičů se zaměstnanci školky je velmi přátelský. Když jsem tedy jednoho rána vpadla do místnosti, kde si naši špunti obvykle hrají, překvapilo mě, co jsem uviděla. Místnost byla plná stolů, u stolů seděli rodiče i zaměstnanci školky, povídali si a snídali, kolem pobíhaly naše děti. Říkají tomu "Påskefrokost", což v překladu znamená velikonoční snídaně.
Naše školka je obecní, spadá pod Raelingenský okrsek, a to je dobře :-). Protože všechny školky v Raelingenu mají volno už od pondělí. Jedu do Prahy, popovídat si česky :-)
No comments:
Post a Comment