Je to asi tři týdny, co jsem poprvé potkala mladého Nora (a pak i Norku) oblečeného do červených lacláčů. Docela pěkný kalhoty, pomyslela jsem si. Asi módní vlna pro jaro 2013. Jenže když se ta vlna postupně rozšířila na každého pátého teenagera, přišlo mi to trochu podezřelé. Byli to "russ".
Russ dresscode |
Je to norská obdoba našich slavících maturantů. S tím rozdílem, že v Norsku studenti slaví před maturitou. Nakoupí si kalhoty. (Prodávají se ve třech základních barvách - červené pro všeobecné a umělecké obory/ modré pro ekonomické obory/ černé pro obory s praktickým zaměřením). Studenti si je sami vyzdobí, polepí a popíší podle svého gusta.
Russetid ("předmaturitní čas") je spojený s hektolitry alkoholu, večírky, výtržnostmi a hlasitou zábavou. Oficiálně začíná russ období 1. května, končí 17. na státní svátek průvodem maturantů v tzv. "russsetoget" ("toget"=vlak).
Název RUS prý pochází z latinského Cornua DeposituRUS ("sundavání rohů"), druhé S si k tomu Norové přidali, aby to nezavánělo alkoholem ;-) ("rus"= norsky opilost).
(Tradice sundavání rohů má původ už v 17. stol. V Norsku tehdy nebyla žádná univerzita a Norové museli na studia do Dánska. Po maturitě v Norsku jim starší Norové-vysokoškoláci nasazovali na čela rohy. Na ceremoniálu, kde se vyhlašovaly výsledky zkoušek, byl úspěšným maturantům roh sundán, na znamení, že mají určité znalosti a od této chvíle se mohli nazývat "studenty". Moderní norská tradice s kalhotami pochází z roku 1905, kdy Norsko získalo nezávislost. V té době začali maturanti nosit červené čepice. V roce 1916 si maturanti obchodní školy v Oslo nasadili modré čepice a oddělili od sebe do budoucna červené, všeobecné RUSS a modré, ekonomické RUSS ... z blogu konzulky v Norsku - http://www.certakaca.estranky.cz/)
Ke kalhotám patří také čepice. Z ní visí provázky, na kterých jsou namotané různé předměty, symboly toho, že maturant splnil konkrétní úkol. Spíš než "úkol" bych to nazvala "jackass task". Úkoly se liší podle škol a s postupujícím časem se mění.
Tak třeba příklad, který mluví za všechno: Když projde russ zadními dveřmi auta, co stojí na červenou, může si do provázku zamotat obal od bonbónu Mentos. Ten, kdo 15x za sebou objede autem kruhový objezd a troubí u toho, má nárok zauzlovat si k čepici autíčko. Miniaturu lyží si můžete zauzlovat, když nakoupíte v obchodě s alkoholem a máte při tom na nohou lyže. Růžové peříčko - políbení osoby stejného pohlaví, korek od vína nebo zátka od piva - vypití velkého množství alkoholu za krátký čas. Další z kuriózních úkolů je strávit noc v domě učitele a udělat mu ráno snídani, aniž by si vás všimnul.
Russ čepice |
Další, co k russ tradici neodmyslitelně patří, je russautobus a russauta. Studenti si je koupí za peníze, co si někde vydělali nebo si je půjčí od rodičů. Namalují je různými barvami, popíší nápisy a vytuní silnými reproduktory. Nepřeslechnete je ani se špunty v uších. Autobusy jsou fenoménem Osla. Tady jich mají každoročně cca 115, v ostatních oblastech Norska celkem 15.
Russ průvod s russ autobusy |
Tak přemýšlím, co je lepší, jestli si "užít" konec školy a nebo být vybavený pro pozdější studium na univerzitě...
Ty jo, to jsou fajn tradice ;-) ... zaujala mě hlavně část o úkolech a úkol strávit noc v domě svého učitele aniž by byl člověk spatřen ... to se jako už někomu povedlo, jo? ... I když v Norsku to asi vzhledem k tomu, že se nikde nezamyká nebude až takový oříšek, viď? :-)
ReplyDeleteNo asi to nějak jde :-D. Teď mi říkal jeden Nor, že oni měli za úkol pokousat prváka (resp. mu otisknout zuby do lýtka a pak si za to mohli přimotat do čepice kuřecí stehno...asi teda kost z něj nebo nevim)
ReplyDelete